Wildflower Honey 450g
NEW

Wildflower Honey 450g – London Honey Award Silver

Product No.:
5207333010125
EAN:
5207333010125
6,90 EUR 15,33 EUR per kgincl. 7 % tax excl. Shipping costs
The price may vary depending on the VAT rate in each delivery country.


Shippingtime:
3-4 Working days (abroad may vary)

🚚 Frisch für Sie auf dem Weg aus Griechenland!

🌿 Wir beziehen direkt von kleinen Familienbetrieben und verzichten der Frische zuliebe auf riesige Lagerbestände.


Greek single-origin honey from the blooming slopes of the Greek mountains

Every drop of this wonderful honey, collected in spring on the slopes of Greek mountains, boasts a vibrant bouquet of aromas. Crafted through traditional beekeeping in regions of high biodiversity, it features a full-bodied taste and a smooth, melt-in-the-mouth texture – a true treasure of Greek nature.

Award-Winning Quality
    London Honey Quality Competition – Silver Award: Awarded for its outstanding quality and delicate character.
    Great Taste Award: Internationally acclaimed for its extraordinary taste.
    100% Greek Origin: Harvested and bottled under the highest quality standards.

Product Details & Mandatory Information
    Food Description: Honey (Wildflower & Herb Honey)
    Net Weight: 450 g
    Country of Origin: Greece
    Storage Instructions: Store in a dark and dry place.
    Produced by: SEKE S.A. The GRECIALS, Diomidia 67100, Xanthi, Greece

Nutritional Information (per 100g)
    Energy: 1431 kJ / 337 kcal
    Fat: 0 g
        of which saturates: 0 g
    Carbohydrate: 84 g
        of which sugars: 62 g
    Protein: 0.2 g
    Salt: 0.01 g

Important Consumer Information: Like other raw foods, honey is not suitable for infants under 12 months of age.

Stellen Sie hier Ihre Frage zu dem Produkt

I have read the privacy notice.
What color is grass? 

Customer reviews

Sorry, no reviews yet. Be the first to rate the product.


also bought

EinVorgeschmack: Beliebte Klassiker direkt ausGriechenland

Olympus Organic Mountain Tea with Echinacea 20 g

Mountain Tea with EchinaceaMountain Tea with Echinacea
Olympus Organic Mountain Tea with Echinacea 20 g
3,10 EUR
155,00 EUR per kg
incl. 7 % tax excl. Shipping costs
The price may vary depending on the VAT rate in each delivery country.

Arosis Carolina Rice, 400 g

Carolina Rice from Greece: Tradi...
Carolina Rice from Greece: Traditional and very nutritious. 400 g
2,20 EUR
5,50 EUR per kg
incl. 7 % tax excl. Shipping costs
The price may vary depending on the VAT rate in each delivery country.

Organic Echinacea from Mt. Olympus

Organic Echinacea from Mt. OlympusOrganic Echinacea from Mt. Olympus
Organic Echinacea from Mount Olympus – The Power of Greek Nature
2,90 EUR
96,67 EUR per kg
incl. 19 % tax excl. Shipping costs
The price may vary depending on the VAT rate in each delivery country.

Organic Chamomile from Mt. Olympus

Organic Chamomile from Mt. OlympusOrganic Chamomile from Mt. Olympus
Organic Chamomile from Mt. Olympus – Gentle Serenity from Greece
2,90 EUR
102,47 EUR per kg
incl. 19 % tax excl. Shipping costs
The price may vary depending on the VAT rate in each delivery country.

Organic Linden Flower Tea from Mt. Olympus 30g

Organic Linden Flower Tea from Mt. OlympusOrganic Linden Flower Tea from Mt. Olympus
Organic Linden Flower Tea from Mount Olympus – Greek Serenity in Every Cup
2,90 EUR
96,67 EUR per kg
incl. 19 % tax excl. Shipping costs
The price may vary depending on the VAT rate in each delivery country.

Thyme Honey 450g – London Honey Award Gold

NEW
GRECIALS Exquisite Thyme Honey (...
GRECIALS Exquisite Thyme Honey (450g)
7,50 EUR
16,67 EUR per kg
incl. 7 % tax excl. Shipping costs
The price may vary depending on the VAT rate in each delivery country.
Wichtig / Jugendschutz:

Produkte, die Alkohol enthalten, dürfen nicht an Personen unter dem gesetzlichen Mindestalter abgegebenwerden. Mit Ihrer Bestellung bestätigen Sie, dass Sie das gesetzlich vorgeschriebene Mindestaltererreicht haben. Bitte seien Sie verantwortungsvoll im Umgang mit diesem Artikel.